Musul; Gitti,Geldi Usul Usul

Komik bir başlıkla başladığım için beni afedin fakat durum gerçekten oldukça komik bir hal almış durumda; Musul petrol kenti biliyorsunuz, kazma vurduğunuz yerden petrol fışkırıyor ve fosil yakıtlar içinde en fazla rezerve sahip yerlerden biri, şimdi düşünün böyle bir kente gidip yerleşmek nasıl bir enerji üstünlüğü sağlar, petrole dayalı sanayi kolları yaklaşık on yıl sonra “Aman petrol canım petrol” diye yana yakıla bu siyah ve dünyanın başına bela olan enerjiyi ararken, sizin kuyularınızdan petrol fışkırır.Kent böyle bir yer.

Şimdi gelelim bir başka duruma; diyelim bu kenti kalkıp hükümranlığınız altına almak istediniz ve 60 ülkesiniz “Benim olsa” diye geçiriyorsunuz içinizden fakat artık karşınızda BM lerde de güçlü olan iki ülke var; Çin ve Rusya, kıyameti koparırlar, ayrıca Iraklı da “Ne oluyor arkadaş” diye feryat eder.Bu nedenle İŞİD’in birdenbire ortaya çıkması ve bir günde ortaya çıkıp kentteki bütün Irak ordusu silahlarını özellikle Amerikan ordusunun Irak ordusuna bıraktığı modern silahların ele geçirilerek tüm coğrafya ya korku salan girişimlerde bulunması batı için muazzam bir “Meşru müdafa” olgusu yarattı. Aslında Rusya anladı bu durumu ve Suriye üzerinden tiyatroya girmeye çalıştı fakat roller çoktan kapılmıştı.

Şimdi bir günde kaybedilen kent yine belki birkaç günde kurtarılacak hatta kurtarma biraz uzun sürecek fakat İŞİD’in dünyada yaptıklarından sonra bu kurtarma sonucu dünya kamuoyu “Bizi İŞİD den kurtadınız, Musul helal olsun size “duygularına girecek ve Orta Doğu’yu dizayn etme süreci devam edecektir.

 

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

You may also like...

2 Responses

  1. ParlakJurnal dedi ki:

    Evet güzel bir yazı. Benim de blogumda enine boyuna irdelediğim Musul Operasyonu ile ilgili yazımı okumanızı tavsiye ederim. http://parlakjurnal.com/ayrintili-musul-dosyasi-ve-musul-operasyonu/

    • Ali ihsan Konuklu dedi ki:

      Teşekkür ederim, sizin yazı da oldukça kapsamlı ve ayakları yere basan bir araştırma olmuş

Bir Cevap Yazın