Lady Godiva ve Tom

Yaşam içinde temel de karşılaşacağımız üç karakteri tanıyacağız bu öyküde, bu üç karakter pek değişmeden günümüze kadar gelmiş karakterlerdir ve hala onların bu hayata müdahele etmelerine yada seyirci kalmalarına tanık oluruz, aslında kendimize de “Biz hangisiyiz” diye sormalıyız.

11. yüzyıl İngiltere‘si…Coventry halkı, Lord Leofrei’nin koyduğu vergiler altında ezilmekte, gece gündüz çalışmalarına rağmen, tüm kazançları vergiye gittiği için yokluk ve sefalet içinde yaşamaktadırlar. lady Godiva bu durumu görerek azap çekmektedir ve eşinin bu durumunu bir türlü anlayamayarak halka uygulanan vergilerin azaltılması için ona yalvarmaktadır. Lord bu yakarışlarPhilips, Frank Albert; Lady Godiva; Herbert Art Gallery & Museum; http://www.artuk.org/artworks/lady-godiva-55214dan bıktığı bir gün “Eğer çıplak bir şekilde bir atın üzerinde kent sokakların hepsini gezersen halka uyguladığım vergileri azaltırım” der çünkü utangaç eşinin böyle bir şey yapamayacağından 327809bdb5ba8cfe57c67954f9e15534emindir.

 

 

Bu iş godiva için çok zordur, godiva günlerce düşünür fakat kent insanlarının acılarına daha fazla kayıtsız kalmaz ve bir sabah vakti atın üstünde yanında  kendi hizmetinde olan bir kadınla sokağa çıkar, kasabalı, lord bu durum karşısında şaşkına dönerler. Halk kendileri için yapılan bu fedakarlığa karşılık olarak evlerinin içine çekilir sokakta olanlar godiva utanmasın diye arkalarını dönerler fakat Tom diye resim yapmaya meraklı bir kasabalı evinin küçük penceresinden godivayı izleyip resmini Peeping-Tom-pub-sign-150x150yapar. Derler ki Tom bir kaç zaman sonra gözlerini kaybeder ve ama olur.

Lord Godiva’nın yaptığı bu davranış karşısında büyük saygı duyar ve halktan aldığı vergileri düşürür.

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

You may also like...

Bir Cevap Yazın