İstiklal Cedddesi Bitiyor mu?

Ben bu konuda son dönemde yazılan çizilenlere göre biraz daha iyimserim fakat caddenin eski durumunda olamayacağı da artık anlaşılmış durumda.

Dünya genelinde bazı caddeler, mahalleler, sokaklar bazı özellikleri ile ayakta kalırlar bunlar; ambiyans, mekan özellikleri, gelen kitlenin yapısı gibi şeylerdir, İstiklal Caddesine insanları çeken de tam olarak bu ruhtur.  İnci profiterol, Emek sineması gibi yerler herkesin bildiği yerlerdi eskiden ve bunun gibi yüzlercesi, zamanla bu gibi yerlerin tadilatı, kapanması, niteliğinin değiştirilmesi İstiklali sıradan bir yer haline getirmeye başladı. Çok fazla açılan ve içinde giderek ünlenen mekanların bulunduğu Avm çarşıları İstiklal’in kitlesini giderek fazla oranda çalmaya başladılar, ayrıca son dönemde turist sayısının bıçak gibi kesilmesini de eklemekte fayda var.

İstiklal Caddesi tabbi ki bitmeyecektir fakat azalan kitleye bağlı olarak azalan mekan gelirleri nezih yerlerin fahiş dükkan kiralarını karşılayamayarak yerlerini abudik gubidik yerlere bırakacak ve kalite arayan insanların gideceği bir ortam olmaktan uzaklaşacak ve başka bir özelliği ile ünlü bir ortam haline gelecektir.

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

You may also like...

Bir Cevap Yazın