Cerablus ve sonrası

Ve Türkiye artık Suriye’de; bunun sonuçlarını tabii ki bu günden öngörmek oldukça zor fakat görünen o ki A.B.D ile veya A.B.D siz yapılan bu girişim her şeyden önce A.B.D’ye ve koalisyon güçlerine “Kara kuvveti mi istiyordunuz; buyurun kara kuvveti, PYD veya YPG’yi kullanmayı bırakın” şeklinde bir mesajdır.

Görünen o ki Türkiye’de önemli oranda ÖSO kuvveti bu önemli çıkış için hazırlanmış belki de uzun zaman bunun kağıt üzerinde çalışmaları yapılmış, A.B.D ile ipler son dönemde ” YPG Afrin kantonuna kadar bir hat oluşturabilir , oluşturamaz” kavgası yaşanıyordu ve bu aşamada Türkiye’nin bu hareketi “YPG’yi işid bu bölgeden çıkarılsın diye destekliyorsanız ben artık buradayım” şeklinde bir mesajla iletilmiş oldu.

Bundan sonra ne olur; bence bu iş Cerablus ile bitmez çünkü Cerablus önemli bir bağlantı noktası olsada asıl İŞİD’in fazla bulunduğu bir yer olmadığı anlaşılıyor; 200 civarında İŞİD’liden bahsediliyor haberlerde ve bu güçlerin ailelerinin çoktan Rakka’ya gönderildiği asıl YPG’den beklenen saldırının Azez bölgesinde karşılanacağı anlaşılıyor. İŞİD belki bilinçli şekilde Türkiye’yi biraz daha güneye Suriye içlerine çekiyor da olabilir çünkü Cerablus’a girişin çok kolay olduğunu izliyorum haberlerde.

Bu bölgeye YPG değilde Türkiye’nin girmiş olması Azez bölgesindeki hazırlıkların Türkiye’den giden güçlere karşı kullanılacağını gösteriyor. Bu bölgede önemli bir mayın alanının oluşturulduğundan söz ediliyor. Şayet böyleyse ÖSO ve diğer kara güçleri Kobani çatışmalarına benzer bir durumla karşılaşabilirler.

Türkiye’nin karşısına çıkacak bir diğer sorun ise Cerablus’u önemli hale getiren Mümbiç’in YPG kontrolünde olması bazı çatışma ortamlarının doğmasına yol açabilir.

Bu arada Esad’ın bu durumun neresinde yer aldığı da çok önemli, akıl; Rusya kendisine Türkiye için teminat verdi diye bir sonucuna ulaşıyor, A.B.D uçaklarının ilk defa Suriye’ye gelmesine benzer tepki verdi, sanırım bu biraz da kendi kamu oyuna verilen bir mesaj niteliğindeydi. Türkiye istediğini sağlayıp alanı boşaltmazsa biraz daha sıkıntılı bir durumla karşı karşıya gelineceği öngörülmeyen bir durum değil.

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

You may also like...

Bir Cevap Yazın